Výkonnost portfolia našich fondů odráží současné turbulence na kapitálových trzích způsobené zaváděním dovozních cel. Vstupujeme do období vysoké nejistoty a rostoucích obav z globální recese. V následujícím týdnech proto očekáváme zvýšené pohyby na trzích, kde akcie budou postupně hledat svoje nové hodnoty. Investoři se proto přiklánějí ke státním dluhopisům, které budou benefitovat z poklesu sazeb. Za poslední týden naše konzervativní fondy připsaly výnos okolo 0,5 – 1,0 p.b., naopak dynamické fondy odepsaly 5,0 až 10,0 p.b. podle podílu akcií v portfoliích. V nejbližším období budeme držet více hotovosti, ale dlouhodobé investiční strategie nebudeme zásadněji měnit. Situaci budeme nadále podrobně sledovat a vyhodnocovat.
Konzervativní fondy přinášejí stabilitu i v nejisté době
Klienti, kteří spoří v Transformovaném fondu a konzervativních účastnických fondech (Spořicím ÚF a Povinně konzervativním fondu), mohou zůstat klidní. Většina prostředků v těchto fondech je investována do bezpečných státních dluhopisů. Jejich hodnota v současnosti navzdory tržním výkyvům roste.
Dlouhodobost přináší výnosy i přes krátkodobé propady
U fondů doplňkového penzijního spoření, ve kterých je z větší míry zastoupena akciová složka (Vyvážený, Dynamický a Future alternativní ÚF), jsou výkyvy na trzích přirozenou součástí investiční strategie. Tyto fondy cílí na vyšší zhodnocení a jsou stavěny tak, aby zvládly i dočasné výkyvy. Investoři s dlouhodobým horizontem by proto měli zachovat klid a nečinit unáhlená rozhodnutí. Kapitálové trhy v historii prokázaly odolnost a zotavily se ze svých poklesů. Stejný vývoj očekáváme i tentokrát.
Penzijní spoření má svoji „záchrannou brzdu“
Doplňkové penzijní spoření je chráněno zákonnou investiční „brzdou“ – pět let před důchodem se prostředky klienta automaticky přesouvají do konzervativního fondu, pokud se nerozhodne jinak. Tím jsou chráněni před výraznými výkyvy na trzích právě klienti, kteří před sebou nemají dlouhý investiční horizont. U spořicích programů se strategie spoření postupně automaticky zkonzervativňuje směrem ke zvyšujícímu věku, aby byla hodnota úspor na stáří co nejvíce chráněna. Klienti Transformovaného fondu mají ze zákona garantovanou hodnotu svých vkladů a tomu odpovídají konzervativní investice směrované z drtivé většiny do státních dluhopisů.
Výkyv na trzích jako investiční příležitost
Současný pokles akciových trhů může být naopak zajímavou příležitostí pro klienty, kteří chtějí investovat v době nižších cen a jsou ochotni přijmout vyšší riziko za účelem dosažení vyššího zisku v budoucnu.
Našim klientům doporučujeme neunáhlovat se a nadále pokračovat v pravidelném investování s penzijním spořením. Situaci na trzích se věnuje náš tým profesionálů. V případě dotazů kontaktujte nás nebo vašeho finančního poradce.