Důstojné stáří s podporou Generali penzijní společnosti a INDRC
Vědecký pokrok může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu našeho života, ať už je nám 20, 50 nebo 80 let. Generali penzijní společnost a neziskový globální vědecký institut INDRC (International Neurodegenerative Disorders Research Center, z.ú.) spojili své síly ve snaze posílit osvětu, prevenci a popularizaci tématu Alzheimerovy nemoci a dalších neurodegenerativních onemocnění.
Proč jsme se spojili dohromady?
Víte, že Alzheimerovou chorobou v České republice trpí přes 160 000 obyvatel? V Evropě se jedná o více než 7 milionů pacientů a celosvětově je to až kolem 40 milionů lidí. Lidí s poruchami mozku způsobených Alzheimerovou nemocí a mnoho dalších ještě bez klinických příznaků je na světě přes 400 milionů.
Generali penzijní společnost a INDRC spojuje společný cíl: budovat silnější společnost zaměřenou na důstojné a aktivní stáří. Cílem je poukázat na důležitost prevence neurodegenerativních onemocnění a představit veřejnosti nové postupy a poznatky v oblasti léčby a diagnostiky Alzheimerovy nemoci.
Spolupráci jsme si vybrali mimo jiné i proto, že v řadě oblastí je směr INDRC obdobný jako v případě Generali. Jedním z příkladů je lifetime partnerství nebo digitalizace včetně zapojení AI a podobně.
Hlavním posláním naší spolupráce je ukázat, že důchod není jen o naspořených penězích, ale také o kvalitě života. Proto společně podporujeme výzkum a snahy v oblasti prevence a léčby Alzheimerovy nemoci a zároveň zdůrazňujeme význam mezigenerační výpomoci a vzájemného pochopení.
Co je to INDRC
INDRC se specializuje na diagnostiku a léčbu neurodegenerativních nemocí, jako je právě Alzheimerova choroba, která postihuje neuvěřitelné množství lidí po celém světě.
Zakladatelem český neurolog a vědec MUDr. Martin Tolar, Ph.D., který stojí před neuvěřitelným průlomem a se svým týmem je před objevením léku na Alzheimerovu nemoc.
Snahou aktivit INDRC je hledat a najít nové cesty vědeckého bádání s využitím nejmodernějších výpočetních technologií, včetně umělé inteligence a machine learning. Hlavním cílem institutu je přicházet s novými a dosud nevídanými inovativními postupy vedoucí k diagnostice a léčbě neurodegenerativních onemocnění včetně Alzheimerovy nemoci.
Institut je také platformou, která spojuje a rozvíjí celosvětově rozptýlené znalosti prostřednictvím stipendijních programů. Poskytují nezávislé výzkumné programy, budují výzkumnou komunitu světové úrovně a umožňují technologické a terapeutické inovace se skutečným dopadem na společnost a lidstvo.
Nejnovější výzkum v souboji s Alzheimerovou nemocí
INDRC pořádal v roce 2022 v Praze první unikátní vědeckou konferenci, která sjednotila výzkumníky a odborníky z oblasti neurologie, strojového učení a umělé inteligence. Tato spolupráce vede k urychlení výzkumu a přispívá k rychlejší diagnóze a léčbě nemocí mozku, včetně Alzheimerovy nemoci.
INDRC je v současnosti jediný ústav na světě, který přivedl k tomuto cíli špičkové světové odborníky z oblasti výpočetní techniky, medicíny a neurověd a vede toto úsilí v globálním měřítku. A samozřejmě velkou roli v ní hrají i čeští vědci a lékaři.
Co je ovšem velkým zjištěním posledních let, je to, že už jsou známy příčiny Alzheimerovy choroby a lze nemoc nejen léčit, ale také spolehlivě diagnostikovat. Klíčovou roli ve vývoji nemoci hraje porucha čistění mozku a následující ukládání beta amyloidu v mozkové tkáni, kde vytváří tzv. Alzheimerovské plaky. V mozku pak dochází k neurodegeneraci s odumíráním neuronů a poruchami jejich spojení. V mozku pak také pozorujeme úbytek mozkové tkáně.
Význam spolupráce: Společný cíl – lepší budoucnost
Generali penzijní společnost a INDRC mají společný cíl – zkvalitnit život a dosáhnout významného pokroku ve vědě, který pomůže nejen pacientům s Alzheimerovou nemocí, ale i v oblastech psychiatrického a psychologického výzkumu.
Spojení s GPS umožní větší osvětu, informace pro lidi, kteří nemocí trpí, nebo se starají o někoho s Alzheimerovou nemocí.
|
|
- V Česku Alzheimerovou chorobou trpí zhruba 160 tisíc obyvatel.
- Za posledních 5 let stoupl počet pacientů o 14 % a odhaduje se, že v roce 2050 bude u nás pacientů s Alzheimerem oproti dnešku dvojnásobek.
- Bez nové účinné léčby se odhaduje, že se počet lidí s tímto onemocněním každých 20 let přibližně zdvojnásobí.
- Věk je nejrizikovějším faktorem rozvoje Alzheimerovy choroby.
- Nemoc postihuje zejména osoby nad 65 let, ačkoli 5–10 % případů se vyskytuje u osob mladších 65 let.
- Náklady na péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou v Čechách převyšují náklady na zdravotní potíže související například s cukrovkou nebo kouřením.
- Výdaje veřejného zdravotního pojištění na Alzheimerovu chorobu se v Čechách ročně pohybují na úrovni přes 2 miliardy Kč.
- V Čechách se počet neformálních (rodinných) pečujících o pacienty s Alzheimerovou chorobou odhaduje na 250 tisíc lidí.
Mohlo by vás zajímat